Palandöken Kış Turizmi

04.01.2021
355
Palandöken/Erzurum

Antoinette van KIeeff

“Kar yağarken doğa dinIer.”

Ülkemizin   engebeli  olması  ve   2000-3000   metreyi aşan çeşitli dağlarımızın bulunması, ülkemizde kış turizmini  olanaklı  hale  getirmektedir.  Erzurum  – Palandöken, Bursa – Uludağ, Bolu – Köroğlu ve Kayseri – Erciyes gibi Kış turizm alanları kış aylarında rağbet görmektedir.  Palandöken’nin  kış  turizmi  süresi  180  günü aşkın,  kasımdan  mayıs  aylarına  kadar  sürmektedir.  Türkiye’nin önemli kış olimpiyatlarının ve kış turizminin yapıldığı yerler arasına girmiştir. Gece gündüz kayak imkanını sunan bu  merkez,  kışın hem  manzara  hem  de  spor  amaçlı  gelinip görülebilecek  önemli  merkezlerden  olan  kayak  ve  dağcılık için  farklı  ülke  ve  şehirlerden  insanları  çekmektedir.  Palandöken kar yağışı ve eğimi açısından müsait kayak merkezidir.

Türkiye’de kış turizmi açısından önemli merkezlerden biri de Erzurum’dur.  Erzurum’da  1991’de  Kış  Sporları  ve  Turizm Master  Planı  hazırlanmış,  bu  planla  ilde  üç  önemli  kayak merkezi  sahası  tespit  edilmiştir.  Bunların  tamamı  Palandöken   Dağlarının   Kuzey   eteklerindedir.   İlki   şehrin   hemen güneyinde ve 5 km uzaklıkta bulunan Erzurum Boğazı (Hınıs Boğazı ve Tekman Boğazı olarak ta bilinmektedir) mevkiinde yer  almaktadır.  Diğerleri  şehrin  güneybatısında  Konaklı  ve güneydoğusunda  olan  Gez  Yaylası  sahalarıdır.  Bunlardan Erzurum  Boğazı  Mevkiindeki  Palandöken  Kayak  Merkezi, sahip  olduğu  pistleri,  konaklama  tesisleri,  mekanik  taşıyıcılarıyla  ülkemizin  en  önemli  kış  turizm  sahalarından  biri haline gelmiştir (Doğanay, H., vd. 2005;153).

Palandöken  Doğu  Anadolu  bölgesi  şehirlerinden,  Erzurum’da   3.271   metre   yükseklikte   bulunur.   Manzaralarıyla güzel  bir  görünmede  sahiptir.  Erzurum  şehri  palandökenin eteklerinde  bulunmaktadır.  Yerli  ve  yabancı  turistler  için, olanaklarını sonuna kadar açan ve her zaman Türkiye’nin en önemli  kış  turizm  merkezlerinden  olan,  palandöken  ulaşım ve  konaklama  yerleriyle  oldukça  seçkindir.  İsim  itibariyle değişik  bir  isme  sahip  olan,  Palandöken  dağının  ismi  buradaki   dik   ve   yüksek   tepelerden   dolayı   Palan   dökendir. Buradaki  halk  tarafından  “Eşek  semeri”  anlamına  gelen  bu isim verilmiştir. Palandöken’de yazın gelmesiyle çokça çiçek açmaktadır. Sadece Palandöken’e özgü bir çiçek olan Palan- dökenensis   Mayıs   ayında   bulunabilmektedir.   Erzurum şehrinin 10 km. kadar güneyinde bulunan zirvesiyle çevrenin en   yüksek   noktasıdır.  Palandöken   Dağları’nın   en   yüksek noktası   Büyükejder   Tepesi   olarak   isimlendirilir.   Burada iletişim  vericileri  ve  özel  bir  işletmeye  ait  kafeterya  bulun- maktadır ve kayak sezonunda telesiyej vasıtasıyla da zirveye ulaşılabilmektedir.  Zirveden  inen  hat  üzerinde,  2500  metre irtifada Ejder Lifti’nin bitiminde de özel bir kafeterya bulunmaktadır.

Ayrıca Palandöken dağı Erzurum ovasını kuşatan dağlardandır. Erzurum ovasının etrafındaki dağlar, genellikle volkanik kökenlidir  (Takit, trakiandezit, dasit, aglomera ve tüfler)  ve yereyini  oluşturan  kayaçlar  oligosen,  miyosen  ve  pleistosen dönemlerinde oluşmuşlardır. Buradaki dağlar genel anlamda miyosen   başlarında   epirojenez   –   krotojenik   karakterdeki tektonik  hareketler  görünmektedir.  Böylece  Erzurum  ovası çökmelere uğramış buradaki Palandöken ve diğer dağlar ise yükselmiştir.(Arınç, 2016; 112)

Palandöken   kayak   merkezi,     her   türlü   imkanı  sağlamak amaçlı   ekipman   kiralamada   yapmaktadır.   Teleferik   siste- miyle  gidiş-dönüş  teleferik  sistemi  bulunur.  Palandöken’de her  seviyeye  uygun  pist ve zorluk seviyelerine  göre ayrılmış 22  pist  bulunmaktadır.  Bunlar  arasında  8  tanesi  kolay,  9’u orta düzeyde, 3’ü ise ileri düzeyde pisttir. Merkezde 4 tane’de yol   pisti  bulunmaktadır.  30  bin   civarında   insanın   kayak yapabileceği  ve  merkezin  bir  diğer  özelliği  ise  slalom  ve snowboard meraklıları için bulunan 28 kilometrelik olim- pik  pisttir.  Ayrıca  yerli  ve  yabancı  turistler  paintball  ve ATV  yarışı  gibi  eğlence  imkânlarının  da  bulunduğu  kayak merkezinde   yer   alan   otellerde   veya   şehir   merkezindeki Öğretmen evi, KYK yurtları veya birçok otel ve pansiyonlarda konaklama alanlarına sahiptir.

Türkiye’nin ilk kez düzenlediği, kış olimpiyatı olan 25. Dünya Üniversiteler  arası  kış  oyunları   bu   merkezde   yapılmıştır. Oyunlara  58  ülkeden  152  sporcu  ülkesini  temsil  etmek  için kıyasıya yarışmışlardır. Yapılan program içinde Alp Disiplini, Biathlon, Buz Hokeyi, Curling, Kayaklı atlama, Kayaklı Koşu, Kuzey  Kombine  Snowboard,  Serbest  Stil  ve  Short  Track dallarında katılan yarışmacılar kendi ülkelerini temsil etmek- tedir. Ayrıca  burası kayaklı koşunun  yapılıp Kayakla atlama yapıldığı  Türkiye’deki  tek  merkezdir.  Bu  olimpiyattan  6  yıl sonra  ise  2017  yılında  ise;  Avrupa  gençlik  olimpik  Festivali (EYOF)   bu olimpiyat ise yine 9 olimpik spor dalından ve 34 ülkeden   650   sporcunun   katıldığı   14-17   yaş   aralığındaki gençlerin katılmasıyla gerçekleşmiştir.

Palandökene ve Erzurum şehrine ulaşım hava yolu, kara yolu, demir yolu ile sağlanmaktadır. Güvenilir ve en hızlı ulaşım aracı olan uçaklar ile Erzurum’a ulaşabilir. Otobüs hatlarıyla, taksi ve araç kiralama gibi birçok ulaşım ağı bulunmaktadır. Diğer ulaşım hizmetleri ise kara yoluyla otobüslerle Erzurum terminali bulunur. Demir yolu TCDD Doğu Ekspresi, Ankara > Kırıkkale > Kayseri > Sivas > Erzincan > Erzurum > Kars arasında her gün işlerler. TCDD Doğu Ekspresi treninde pulman, kuşetli, yemekli, kompar- tıman ve yataklı vagon türleri bulunmaktadır.

Palandöken kış turizmi Türkiye’de yaşayan insanlarında aslında pek bilmediği bir kış turizm merkezidir. Ancak buranın tanıtım ve reklamları yapılarak popüler hale getirmek büyük uğraşlar gerektirir. Palandöken tam değerini görmese de dünyada tam bir kış merkezi olma yolunda ilerlemektedir. Belirttiğimiz gibi pist alanlarının müsait olması, elverişli iklim ve kar yağışları, karın yerde kalma süresi Türkiye’nin diğer kayak merkezleriyle karşılaştırıldığında mükemmeldir. Yapılan ve düzenlenen çalışmalar ile Erzurum’un Palandöken’i artık sayılı tesislerden bir tanesidir. Biz coğrafyacılar olarak turizm coğrafyası ve birçok alanda farkındalık yaratarak bu gibi güzel yerlerimizi hem tanıtmalı hem de gelişmesine katkı sağlamalıyız.

YARARLANILAN KAYNAKLAR

  • ARINÇ, K., 2016, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri,

Biyosfer Araştırma Merkezi, Yayınları No: 106, Erzurum.

  • Doğanay, H. ve Doğanay, S. (2005). “Palandöken Dağı Kış Turizm Potansiyeli ve Değerlendirilmesindeki Yeni Gelişmeler” Ulusal Coğrafya Kongresi, 29-30 Eylül 2005, s.151-166, İstanbul.
  • https://bit.ly/2x2zJsn
  • https://bit.ly/2oXyBlc
  • https://bit.ly/2NFwSii
  • https://bit.ly/2QlkO4p
  • https://bit.ly/2QnULcY
  • Fotoğraf 1, 3, 4, 5, 6: https://bit.ly/2N2CHqJ

ANIL SAKA

Atatürk Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Coğrafya

Sonbahar / 2018

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
Consensus Dergisi
Consensus Dergisi 2017 yılından beri basılı ve web yayıncılığında okurlarıyla buluşmaya devam ediyor.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.