Mimarlık Mesleğine Bir Ön İzleme

21.01.2020
687

Mimarlık mesleğinden önce mimarlık nedir bunu açıklamak istiyorum. Mimarlık belirli kurallara ve ölçülere göre yapılar kurma sanatıdır. Mimarlık güzellik, kullanışlılık ve sağlamlık ilkeleri etrafında
gelişir. Biraz daha açacak olursak; insanların yaşamını kolay-laştırmak, gereksinimlerini karşılamak (barınma, eğlenme, uyuma, eğlenme, dinlenme, yemek yeme vb. ) estetik değer-leri, ekonomik yapıyı göz önünde bulundurarak dönemin teknolojisini de kullanarak mekanları işlevsel bir şekilde tasarlama sanatıdır.

Mimari tasarıma başlarken yapılması gereken ilk şey araştır-madır. Kullanıcının ihtiyaçları, istekleri, kullanıcıların özellikleri (yaş, cinsiyet, kullanıcının engel durumu vb.) yapının yapılacağı arazinin özellikleri, hakim iklim özellikleri, hakim rüzgar yönü, hakim bitki örtüsü, yapılı çevrenin özellikleri, yapılacak yerin tarihi özellikleri ve daha birçok konuyu ayrıntılı bir biçimde araştırmak gerekir. Bunlardan sonra yapılacak yapının cinsi de önemlidir. Çünkü her yapının kendine has farklı gereksinimleri vardır. Bir konut yapısıyla bir müze yapısının tasarım koşulları bir değildir. Konut daha az kişinin kullanacağı mikro ölçekte bir yapı olurken; müze ise daha fazla kullanıcıya hitap eden makro ölçekte bir yapıdır.

Peki yapı nedir? Yapı kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli yapı malzemeleri ve yapım teknikleri kullanılarak inşa edilen tesislerdir. Yapıları şu şekilde sınıflandırabiliriz; konaklama yapıları, sağlık yapıları, dini yapılar, ticari yapılar, sosyal yapılar, ulaştırma yapıları, su yapıları, spor yapıları, eğitim yapıları, anıtlar, konutlar ve endüstri yapıları.

Yapıyı etkileyen faktörlerden bahsettik. Biraz da strüktürden bahsedelim. Strüktür en kaba tabirle; yapının iskeletidir. Yapıyı oluşturan parçaların işlevleri doğrultusunda bir araya gelerek oluşan sistemler bütünüdür. Strüktür; malzemeye, yapım tekniklerine, araziye, iklime ve dönemin teknolojisine bağlıdır. Gelişen yapım teknikleri ve oluşturulan yeni malzemeler strüktürün gelişmesini sağlar. Strüktür türlerine bakacak olursak; ilkel strüktür, yığma strüktürler, iskelet (karkas) strüktürler, prefabrik strüktürler, çağdaş strüktürlerdir.

Mimarlık ve disiplinler arası ilişkiyi inceleyecek olursak; mimarlık birçok disiplinle bir arada çalışmaktadır. Mimarlık; mühendislik, sanat, antropoloji, tasarım, bilim, psikoloji, ekonomi, sosyoloji, tarih gibi disiplinlerle birlikte çalışmaktadır. Bu disiplinlerin bilgi birikimlerinden yararlanarak yapılar oluşturulur.

Son olarak biraz da mimar kimmiş bundan bahsedelim. Mimar; ihtiyaç duyulan mekanları tasarlayan, farklı disiplinleri bir araya getiren hem estetik hem de işlevsel mekanlar yaratılmasını sağlayan kişidir. Mimar olabilmek için öncelikle mimarlığı sevmek gerekir. Bunu mimarlık okuyan bir öğrenci olarak canı gönülden söylüyorum ki mimarlığı sevmiyorsanız bu mesleği yapamazsınız. Okumayı, gezmeyi, araştırmayı da sevmeniz gerekir. Tabi bir miktar da merak gerekli. El ve göz koordinasyonu önemlidir. Mimar konuşarak bir projeyi anlatmaz. Mimarın dili çizimleridir. İyi bir mimarın çizimleri, mimarın konuşmasına gerek kalmadan her şeyi en ince ayrıntısına kadar ortaya koymalıdır. İnceleme yaparken nasıl, neden, ne zaman, nerde gibi sorular sormalı ve bunlara cevap verebilmelidir.

Kendinizi öğrenmeye asla kapatmayın. Her zaman öğrenilecek daha fazla bilgi vardır. Kendinizi sürekli geliştirin. Üç boyutlu düşünme önemidir. Hayal edemediğiniz bir yapıyı hayata geçiremezsiniz. Bir mimar teknolojiyi, gelişen dünyayı takip etmelidir. Zira yeniliklere açık değilseniz ilerlemeniz mümkün değildir. Teknoloji demişken; bilgisayar programları da çok önem kazandı son zamanlarda. Mimar adayının en az bir çizim ve bir de üç boyuta kaldırma programı bilmesi çok önemlidir. Bunun yanında dil konusu da önemlidir. Dil, toplumlar arası iletişimi sağlar. Farklı diller öğrenmek farklı toplumlarla kaynaşmayı kolaylaştırır. Farklı toplumun insanlarına hizmet etme olanağı sağlar. Bir mimar sanatla iç içe olmalıdır. Sanata ilgi duymalıdır. Sanat; mimarın tasarım yeteneğini geliştirir ve farklı bakış açıları sağlar. Bunları yapıyorsanız siz de ilerde iyi bir mimar olabilirsiniz.

YARARLANILAN KAYNAKLAR
http://bit.ly/2vq2A7v

TUĞÇE AYDEMİR, Kırklareli Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
Consensus Dergisi
Consensus Dergisi 2017 yılından beri basılı ve web yayıncılığında okurlarıyla buluşmaya devam ediyor.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.