“Karanlıkta Dans”

22.12.2019
407

Yönetmenliğini Lars Von Trier’in üstlendiği bu özgün filmde, müzikal ve dramanın muhteşem uyumunu ve filmi anlatmaya çalışacağım.

Filmin sanatsal boyutu ve sanatın insan hayatındaki önemini, etkisini, hissettiktirdiklerini gerek film içinde gerekse film sonunda tekrar anladım. Bugün bu yazıyı yazıyorsam sanatın bende bıraktığı etki sayesinde yazıyorum.

Filmin kurgusal karakteri Selma JEZKOVA, görme bozukluğu yaşayan bir annedir ve aynı problemi çocuğunun da yaşamaması için bir fabrikaya işe girip zor şartları lehine çevirerek eğlenceli hale getirir ve para biriktirir.

Selma’nın müzik kulağı çok gelişmiş olup duyduğu her ritmi, melodiyi dansa çevirebilir. Örneğin; Selma fabrikada çalışırken makinelerin çıkardığı değişik sesleri müzik haline getirip ritim tutarak, arkadaşlarıyla çok mutlu ve güleç bir yüzle dans eder. Başka bir örnek ise şöyle; trenin raylardan geçerken çıkardığı sesleri yine müzik haline getirerek eğlenir. (Filmdeki favori sahnemdir.)

Selma, aynı zamanda bir dans kursuna gitmektedir. Ama ilerleyen zamanlarda görme bozukluğu yaşadığı için hocası tarafından hor görülür. Dans pistinde adeta kendinden geçer, çevresine pozitif enerji dağıtır, hem kendi eğlenir hem de arkadaşlarını eğlendirir.

Selma saf, bir o kadar da güçlü bir karakterdir ve kendi ayakları üzerinde durmaya çalışır. Fakat hayatın gerçekçiliği, acımasızlığı, adaletsizliği Selma’yı bir hayli zor durumlara sokar. Görme bozukluğu ve yaşadığı sorunlar yetmezmiş gibi bir de dost kazığı yer. Bu kısım-dan sonra olaylar kopar.

Filmin başrolü olan Selma’nın gerçek ismi Björk’tür ve aynı zamanda bir müzisyendir. Selma, birçok sahne de bir anda gülüp hemen ardından ağlamayı ustalıkla başararak bir nevi izleyenlere psikolojik çatışma yaşatıyor.

Kaliteli müzikal filmlere ender rastlanır. Bu film de en iyi özgün müzik ödülü almıştır. Bazı filmler vardır ki müzik çok yoğun olarak ön plana çıktığından dolayı izleyenleri sıkabilir. Bu filmde müzik doğru zamanlarda devreye girdiği için izleyenlere tarifsiz yoğun duygular yaşattığına inanıyorum.

Hepsini gördüm, ağaçları gördüm,
Meltem esintisinde dans eden söğüt yapraklarını gördüm
En iyi arkadaşı tarafından öldürülmüş bir adam gördüm,
Ve yaşanmadan tükenen hayatlar.
Ne olduğumu gördüm ne olacağımı biliyorum
Hepsini gördüm daha fazla görecek bir şey yok.
Björk i’ve seen it all

Şarkının ilk kısmından alıntıdır.

CAN ÖZKAMÇI, Ahi Evran Üniversitesi, Görsel-İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı, Radyo-TV Programcılığı (İÖ)

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
Consensus Dergisi
Consensus Dergisi 2017 yılından beri basılı ve web yayıncılığında okurlarıyla buluşmaya devam ediyor.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.