Bir Daha Düşünelim Bence…

05.02.2020
662
Rodin’in ‘Düşünen Adam’ heykelinin kopyalarından biri

İlkokul münazara konularımızın gözdesi “Tekno- lojinin yararları ve zararları”. Çok tartıştık bu konu hakkında, fikirlerimizi savunduk. Bazılarımız tek- noloji düşkünü çıktık bazılarımız da düşmanıydık. Gelin biraz daha bakalım gelin bu münazarayı bir daha yapalım. Her şeyi bir daha düşünelim…

Ben bir bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Teknolojiye meraklıyım ve takip etmeyi de çok severim. Son zamanlarda gördüklerim, okuduklarım beni biraz ürküttü açıkçası. Sanki biz insanoğlu olarak topuğumuza sıkıyor gibiyiz. Şu anda çeşitli dünya ülkelerinde “Karanlık Fabrikalar” çalışıyor. 7 gün 24 saat hiç durmadan sadece robotlar tek bir insan bile olmadan üretim yapabiliyor. İnsanlar ise sadece parçaları taşımak veya kurmak için kullanılıyor. Yapay zekaları üret- mekte ve kontrol edebilmekte insanoğlu çığır açtı diyebiliriz.

Ama her ne olursa olsun bu daha başlangıç. Çünkü bugünün hayalleri yarınların gerçekleridir. Peki neler var hayalleri- mizde ne düşünüyoruz insanoğlu olarak. Çoğu bilim-kurgu filmini izlediğimizde şunları görüyoruz. Uçabilen robot ola- bilen arabalar, birbirlerinin zihinlerini okuyabilen insanlar, tek düğme ile dünyayı yok edebilecek insanlar, hatta ve hatta kendi kendine yazılım üretebilen yazılımlar. Aslında yavaş yavaş kendi dünyamızı kısıtlıyoruz. Şu anda yer üstünde bile araba görmeye tahammülümüz kalmamışken bir de başımızı yukarı kaldırdığımızda da trafikle karşılaşmaya dayanabile- cek miyiz sizce?

İnsanoğlunun şu anki en büyük hayallerinden birisi de düşünce okuyabilen bir yapay zeka geliştirebilmek. Peki bunu elde ettiğimiz zaman dünya üzerinde bir birini seven bir insan kalacak mı sizce? Diğer bir fikir diğer bir hayal de şu anda üstünde çalışılan bir kavram: Başkalarının hareketlerini kontrol etmek. Kafam da kurduğum üç beş senaryo beni büyük bir çıkmaza sokuyor bile.

Tabi ki çoğu cihaz hayatımızı inanılmaz kolaylaştırıyor. Şu anda bu yazıyı yazdığım cihaz benim ileride ki ekmek kapım, hayatım; ama biraz tadında bırakmak gerekmez mi?

Bence şu anda insanoğluna düşen, her gelişme üzerinde her konudan uzman ekiplerle birlikte uzun uzun tartışmak ve bugünkü hayallerimizi, yatırımlarımızı sadece yararımıza olacak işler üzerine kurmak. Geçen yazımda da bahsettiğim gibi bunu yazılım bilmeden gerçekleştiremeyiz tabi ki… Bu konuda diğer ülkelere nazaran inanılmaz gerideyiz ve artık kendi hayallerimizi kendimizin üretmesi gerektiği zaman geldi, geçiyor bile.

Evet bugünün hayalleri yarınların gerçekleridir,
peki biz kendi hayallerimizi kendimiz üretmeye var mıyız ?

PowerPoint Sunusu

FURKAN YUMBUL, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Bilgisayar Müh.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
Consensus Dergisi
Consensus Dergisi 2017 yılından beri basılı ve web yayıncılığında okurlarıyla buluşmaya devam ediyor.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.